top of page

mgr Marianna WOLSKA

V-ce dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie, nauczyciel języka rosyjskiego, wiedzy o kulturze, języka polskiego oraz wychowawca i kierownik internatu. Pani Dyrektor jest osobą, która myśli strategicznie, potrafi pracować zespołowo, dobrze komunikuje się ze wszystkimi, dba o rozwój kadry. Posiada bogate doświadczenie z zakresu współpracy z samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, jak również innymi instytucjami na szczeblu lokalnym i regionalnym. Pani Marianna kształtuje kolejne pokolenia leśników. Pełni w swoim życiu służebną rolę wobec młodego pokolenia, a przychodzi jej to tym łatwiej, że sama jest wzorem do naśladowania.

Zawsze sumienna i obowiązkowa, przyjazna i chętna do niesienia pomocy.

 

Pani Marianna jest inicjatorką pasieki, która powstała na terenie Technikum, pisze wiele projektów edukacyjnych, dzięki którym uczniowie mają wiele możliwości rozwoju. 

Dyrekcja

p. Dorota SOKOŁOWSKA

Wychowawca klasy IV TLB, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Pani Dorota pełni funkcje sekretarza w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Anglistów English Teaching. Jest inicjatorką i autorką projektu ''Why not bees'', który był realizowany w dniach 3-10 lipca 2017r.. W projekcie uczestniczyli młodzi ludzie z Bułgarii, Chorwacji i Polski. Otwarta na pomoc uczniom oraz nowe pomysły. Jest nauczycielką z powołania. Stosuje zróżnicowane metody kształcenia w celu wywołania interakcji między uczniami. Pani Sokołowska prowadzi zdrowy i aktywny tryb życia. Często sięga po produkty pochodzenia pszczelego. Pełni służebną role wobec kształtowania pokoleń młodych leśników. 

Grono pedagogiczne

Aleksandra MURACH

Jest uczennicą IV klasy naszego technikum, uczestniczyła w różnych projektach pszczelarskich, takich jak: ''Ratujmy polskie pszczoły'', ''Why not bees'', jest współautorką projektu ''Pasieka edukacyjna w Rucianem-Nidzie'' oraz ''Historia pszczelarstwa w Polsce''. Piastuje również funkcję prezesa oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Parafii Trójcy Świętej  w Rucianem-Nidzie.

Zespół

Kacper SUCHECKI

Rówieśnicy mówią na niego elita szkoły, jest śpiewakiem kurpiowskim, uczestnikiem projektu ''Why not bees'' oraz ''Pasieka Edukacyjna w Rucianem-Nidzie'', najlepszym uczniem w szkole w roku szkolnym 2016/17. Kacper to pasjonat muzyki ludowej. Określany duszą towarzystwa, potrafi rozweselić każdego. W wolnym czasie pomaga w rodzinnym przetwórstwie drewna. W przyszłości chciałby zostać przedstawicielem Lasów Państwowych na stanowisku Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych. Obecnie przygotowuje się do Olimpiady Rolniczo-Leśnej. 

Zespół

Artur GŁOWACKI

Uczestniczył w projekcie ''Pasieka edukacyjna w Rucianem-Nidzie'' oraz ''Why not bees''. Interesuje się sportem, ma liczne osiągnięcia w biegach na orientacje, zaangażowany w politykę i historię Polski. Zamierza studiować leśnictwo na SGGW i nic nie stanie mu na przeszkodzie ;) Działa w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży jako wolontariusz. W wolnym czasie lubi jeździć quadem. Jest stypendystą Fundacji Świętego Mikołaja. Zaangażowany w życie szkoły i internatu. 

Zespół

Adrian STACHELEK

Interesuje go chemia i fizyka jądrowa. W przyszłości chce pracować na stanowisku Nadleśniczego. Człowiek zapatrzony w przyszłość. Aktywnie uczestniczył w projekcie ''Why not bees'' jako tłumacz dla grupy z Bułgarii i Chorwacji. Otrzymał nagrodę Starosty i Ministra za wyniki w nauce, corocznie średnia jego ocen wynosi ponad 5.0. Działa w uczniowskim klubie sportowym jako łucznik.

Zespół

Sebastian BAGIŃSKI

Pasjonat pszczelarstwa, pszczelarz praktyk, obecnie przygotowuje się do egzaminu zawodowego w kwalifikacji R.04 i do Ogólnopolskiego Konkursu ''Bliżej pszczół''. Uczestniczył w projektach ''Ratujmy polskie pszczoły'', ''Pasieka edukacyjna w Rucianem-Nidzie''. Interesuje się sportem i motoryzacją. Lubi filmy dokumentalne i przyrodnicze. Wolny czas spędza pomagając rodzicom w gospodarstwie rolnym. W przyszłości chce być pracownikiem Lasów Państwowych na stanowisku Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych. 

Zespół

Krzysztof ZAMOJSKI

Last but not least ;) Krzysztof jest organizatorem i autorem projektu ''Historia pszczelarstwa w Polsce''. Lider wielu projektów o tematyce pszczelarskiej, laureat I Ogólnopolskiego Konkursu ''Bliżej pszczół''. Jest założycielem pasieki w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Swoją pasiekę założył w 2013 r. i prowadzi ją do dziś, powiększając każdego roku swój dorobek. Uczestniczył w projektach organizowanych w szkole i wymianach międzynarodowych. Interesuje się pszczelarstwem, łowiectwem, akwarystyką i leśnictwem. W styczniu przystąpi do kwalifikacji R.04.

Jest uczestnikiem Akademii Liderów i stypendystą Fundacji Świętego Mikołaja. Został nominowany do nagrody i tytułu ''Wilczka Piskiego''. ''Wilczek Piski'' jest wyrazem uznania dla osób z terenu Powiatu Piskiego, które w sposób szczególny przyczyniają się do promowania oraz rozwoju tego regionu. 

 

Lider projektu

Please reload

Szkolna pasieka powstała z inicjatywy uczniów technikum i za przyzwoleniem Pani v-ce Dyrektor Marianny Wolskiej, która napisała projekt ''Ratujmy polskie pszczoły'' do FUNDACJI CITY BANKU, z której dostaliśmy środki na zakup podstawowego sprzętu pasiecznego a także uli i pszczół.

Realizacja pomysłu rozpoczęła się w czerwcu 2016 r. kiedy zbudowaliśmy wspólnie 5 uli warszawskich poszerzanych korpusowych ze styroduru, a w sierpniu zostały one zasiedlone odkładami pszczelimi. Na tym etapie nie złożyliśmy broni i od wiosny ruszyliśmy z odnowieniem pasieki. Wiosną 2017r. pszczelarz i lider naszego projektu Krzysztof Zamojski napisał projekt do Fundacji św. Mikołaja pt. ''Pasieka Edukacyjna'', dzięki czemu uzyskaliśmy środki na kontynuację naszego przedsięwzięcia. Zakupiliśmy 3 rodziny pszczele i resztę sprzętu pasiecznego, dodatkowo udało nam się posadzić rośliny miododajne na terenie pasieki. Prowadziliśmy różne spotkania edukacyjne z dziećmi  m.in. w świetlicy środowiskowej, miejscowym przedszkolu i zespole szkolno-przedszkolnym w Klonie.

Krzysztof biorąc udział w licznych konkursach zakwalifikował się na jeden z nich pt. ''Bliżej pszczół''. Zajął II miejsce w czasie rozstrzygnięcia konkursu w Lublinie. Grupa Pasieki Edukacyjnej w Rucianem-Nidzie to wspólna praca chętnych osób z naszego technikum. Nasz zespół jeździł na różne wykłady o hodowli pszczół, zwiedzał Katedrę Pszczelarstwa na UWM-ie w Olsztynie. Braliśmy udział w Festynie rodzinnym w Końcewie, Dniu Pszczół w Mazurskim Parku Krajobrazowym oraz festynie Myśliwskie Smaki w Piszu. Pani Dyrektor napisała kolejny projekt do Fundacji Bankowej, która ufundowała ogródek pasieczny z roślinami miododajnymi. W wakacje a dokładniej 8 lipca 2017 r. Pani Dorota  Sokołowska - sekretarz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów ''English Teaching'' napisała projekt pt. ''Why not bees'', dzięki któremu mogliśmy gościć 20-osobową grupę z Bułgarii i Chorwacji. Mogli oni zdobyć wiedzę o życiu pszczół. Były to nasze najlepsze wakacje, ponieważ spędzaliśmy wyśmienicie czas z rówieśnikami z Bułgarii i Chorwacji i podzielić się z nimi naszą pasją.

Następnie Krzysztof udał się na szkolenie, które było organizowane przez Akademię Liderów Fundacji św. Mikołaja, gdzie uczył się jak pozyskiwać sponsorów i darczyńców do realizacji dalszych projektów społecznych. Kwintesencją wszystkich realizowanych do tej pory działań jest projekt ''Historia pszczelarstwa w Polsce'', który odbędzie się 6 listopada br. na terenie ZSL.

Udało się pozyskać fundatora nagród w konkursie ''Miodni wiedzy'', wspomaga nas w tym Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane-Nida, a także grono pszczelarzy z Pasieki Michałów. Znaleźli się również ludzie o dobrym sercu, którzy bezpłatnie zgodzili się przeprowadzić prelekcje w tym dniu, są to: Pan Piotr Piłasiewicz Bractwa Bartnego i Pan Piotr Nowotnik, pszczelarz-praktyk.

Projekt ma na celu pokazanie Historii pszczelarstwa w Polsce na przestrzeni lat kiedy pszczelarstwo ewoluowało. Realizacja projektu obejmuje festyn 6 listopada, sadzenie drzew miododajnych i tworzenie ''Miodowej alei', następnym etapem będzie przeprowadzanie warsztatów dla dzieci. w niedalekiej przyszłości. 

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu jesteśmy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy za poświęcenie i współpracę.

Zespół Pasieki Edukacyjnej Ruciane-Nida

Czym się zajmujemy? Co udało nam się już zrobić?

bottom of page